Dünyada iklim krizi nedeniyle büyük bir yer değiştirmenin başlayacağı iddia edildi. Ülke nüfusları kendi içerisinde yer değiştirecek. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü Amy Pope konu hakkında açıklamalarda bulundu.

İklim krizi dünya genelinde hızla etkisini artırmaya devam ederken, krizden etkilenebileceği tahmin edilen ülkelere yönelik de peş peşe uyarılar gelmeye devam ediyor. Dünyada iklim krizi nedeniyle büyük bir yer değiştirmenin başlayacağı iddia edildi. Ülke nüfusları kendi içerisinde yer değiştirecek. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü Amy Pope konu hakkında açıklamalarda bulundu. 

Program kapsamında iklim değişikliği ve insan hareketi üzerine odaklandıklarını söyleyen Pope, bunun, göreve başlarken belirlediği öncelikli konulardan biri olduğuna işaret etti.

“EN ÖNEMLİSİ KATILIMI TEŞVİK ETMEK” 

Pope, “İklim değişikliğinin insan hareketliliği üzerindeki etkileri konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. En önemlisi katılımı teşvik etmek, yenilikçi çözümlere destek sağlamak için kaynakları yönlendirmek ve diğer aktörleri bu çözümlerin bir parçası olmaya yardımcı olacak şekilde yönetmek istiyoruz.” dedi.

“Geçen ay Afrika İklim Zirvesi’nde ‘Dünya resmi olarak iklim göçü çağına girdi.’ ifadelerini kullanmıştınız. İklim göçüne ilişkin farklı rakamlar konuşuluyor. Yakın gelecekte kaç kişinin iklim göçmeni olacağını tahmin ediyorsunuz? Kısa vadede iklim göçünden en çok hangi bölgenin etkilenmesini bekliyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Pope, kaç kişinin iklim göçmeni olacağı konusuyla ilgili tahminler olduğunu ancak bu sayının tam olarak bilinmediğini belirti.

Bu rakamları şu anda toplumlar üzerinde olağanüstü derecede etkili olabilmesi için açıkladıklarını kaydeden Pope, “Politika yapıcıların, hükümetlerin ve sivil toplumun mümkün olduğunca proaktif düşünmelerini ve hareket etmeye başlamalarını amaçlıyoruz.” diye konuştu.

TARİH DE VERİLDİ, RESMEN FELAKET

Toplantı sonrasında IOM tarafından yayımlanan raporda, iklim değişikliğinin doğrudan etkileri neticesinde 2050’ye kadar 216 milyon kişinin ülke içinde göç edeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Raporda, “2030 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun tahminen yüzde 50’si sel, fırtına ve tsunamiye maruz kalan kıyı bölgelerinde yaşayacak. 2100’e gelindiğinde ise dünya nüfusunun yüzde 50 ila yüzde 75’i hayatı tehdit eden sıcaklık ve nem koşullarına maruz kalacak.” ifadeleri kullanıldı. Birçok kişi, yaşanacak bu olayın “resmen felaket” olduğunu değerlendiriyor. 

Bu haber 09.10.2023 tarihinde tv100.com’da yayımlanmıştır.

Kategoriler