Eskişehir’den AK Parti’nin milletvekili adayı olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eskişehir’de basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Bakan Dönmez ve milletvekilleri ile sunum yaparak, ülke genelinde ve Eskişehir özelinde yapılan ve yapılacak yatırımlarla ilgili bilgi verdi.

Açıklamalarının bir bölümünde Eskişehir’in potansiyeline vurgu yapan Bakan Dönmez, “Biliyorsunuz bor konusunda dünyanın en büyük rezervleri Türkiye’de, yüzde 72’si bizde. Eskişehir de o açıdan çok şanslı. Bandırma’da geçtiğimiz aylarda şubat ayında sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle bor karbür fabrikamızı açmıştık. Burada yılda bin ton üretim yapılacak. Borda artık biz strateji değişikliğine gittik, cevher satışını sınırlandırdık, katma değerli ürün satışına geçtik. Biz boru ham madde olarak yani cevher olarak satarsak tonu 150 dolar, işlediğimizde, bir miktar rafine ettiğimizde bin 500 dolara çıkıyor. Biz Çin’den, diğer ülkelerden işleniş bor karbürü alıyorduk. Bor karbürü savunma sanayisinde mukavemeti yüksek hafif yoğunluğu düşük bir ürün, orada çok kullanılıyor. Tonuna o zaman 35 bin dolar veriyorduk yani bin dolara sattığımızın adam işliyor yeni bir ürün haline getiriyordu 35 katına bize geri satıyordu, şimdi bunu tersine çevirdik.” dedi.

“Şiddet ve hakaret kabul edilemez”

Sunumunun ardından Bakan Dönmez, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dün Erzurum’da mitingi sırasında Ekrem İmamoğlu’na yapılan saldırı hakkında sorulan soruya cevap veren Dönmez, “Seçimlerin demokrasi şöleni içerisinde kendi mecrasında yapılması gerektiğini kabul ediyoruz. Evet siyaseten birbirimize muhalif olabiliriz, karşı durabiliriz ama bu işin şiddet veya hakaret boyutuna gelmesine hangi parti olursa olsun kabul etmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

“Alpu’yla ilgili termik santral projesi gündemimizde yok” 

Termik Santral projesi hakkında konuşan Bakan Dönmez, “Burada geçmiş senelerde uzun uzun tartışılan projelerden bir tanesiydi. Yaklaşık 5-6 yıl önce ve o dönemde burada ciddi bir kömür rezervi söz konusuydu. Biz bir iki defa ihaleye çıkmıştık, teklif de gelmedi fakat yeni dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız, 2053 yılında net 0 hedefledi. Net 0 hedefi şu demek, bir ülkenin toplam saldığı emisyon miktarıyla yakaladığı emisyon miktarının eşit olması lazım. Türkiye şu an da yıllık 560 milyon ton karbon salıyor. Emisyona katkı sağlamak için çalışıyoruz ancak bu net 0 hedefinin 2053’de olması demek, Türkiye’de hiçbir kömür santralinin faaliyette olmaması anlamına geliyor. Bundan sonra yeni yatırım olur mu? çok zor, Türkiye genelinde söylüyorum. Tüm değerlendirmeleri yaptığımızda buradaki projeyi askıya almıştık. Sonrasında biz onu gündemimizden çıkarttık. Eskişehir’de daha çok yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi sistemleriyle hareket edeceğiz. Özetle sanayimizin yoğun bir talebi var. Çatıların elverişsiz olduğu yerlerde, güneş panelleriyle üretim tesislerimizin kapasitesini arttıracağız. Kısaca Alpu’yla ilgili termik santral projesi gündemimizde yok.” ifadelerini kullandı.

“Billboardları biz yönetmiyoruz” 

Eskişehir’de diğer milletvekili adayları ile eşit yarıştığını savunan Dönmez, “20 yıllık iktidardasınız, birçok iş yapmışsınız. Bunları anlatmanız gerekiyor hem de zaman zaman size yöneltilen eleştirilere de cevap vermeniz gerekiyor ama bundan da rahatsız değiliz bence gayet adil bir yarış söz konusu. Billboardlarda kimin görünürlüğü daha çok? Bu billboardları biz yönetmiyoruz. Dolayısıyla bizim açımızdan bir problem yok.  Tam tersine bence diğer adaylara sormak lazım. Görünürlük açısından, bize verilmeyen reklam alanları kendilerine yakın partilere veriliyor.” diye belirtti.

“Stadyum uygun bir sponsor bulunursa o isimle anılır”

Sazova’ya yapılan stadyumun ismi hakkında soruları cevaplayan Dönmez, “Partimiz Eskişehir’e altyapı açısından önemli tesisler kazandırdı. Eskişehirspor’un bugünkü durumuna bizler üzülüyoruz Eskişehir olarak. Sahip çıkacağız, destek verilmesi gerekiyorsa destek vereceğiz. Ben Kulübü ziyaret ettim başkanla görüştüm. Taraftarla da görüştük. Bize düşen ne varsa buna hazırız. Maalesef son yıllarda sportif bir başarı alınamadı. En kısa sürede eski parlak günlerine döneceğine inanıyoruz. Stadyum ismiyle alakalı olarak, biliyorsunuz bu işler sponsorlukla yürüyor. Eğer uygun bir sponsor bulunursa o isimle anılır. Böylece hem şehre hem de kulübümüze yakışır.” dedi.

Bu haber 08.05.2023 tarihinde Eskişehirpres.net adresinde yayımlanmıştır.

Kategoriler